Şimdi Ara
Kategoriler

Kırmızı Et Mezbaha ve İşleme Tesisleri

Günümüzde dünya sığır varlığı 1,3 milyar, koyun varlığı 1,2 milyar, keçi varlığı ise yaklaşık 1 milyar başa ulaşmıştır. Dünya genelinde ete olan talep, farklı ülkelerde farklı oranlarda seyretse de, sürekli artış göstermektedir. Bu denli büyüyen et işinin en önemli parçası da etlerin endüstriyel kullanıma hazırlandığı kesimhaneler ve ileri et işleme tesisleridir.

Kırmızı et alanında önemli Ar-Ge çalışmalarına ve eğitici eserlere imza atmış olan Firmamız, hayvanın padoktan çıkıp sofralara değerli bir besin olarak geldiği yolun tüm etaplarında dünya standartlarının üzerinde, helal kesime uygun hizmet verir. Bu kapsamda mezbaha ekipmanlarının ve ileri et işleme sistemlerinin üretimi ile mezbaha ve et işleme tesislerinin anahtar teslim kurulumlarını gerçekleştirir.

Firmamız, dünyanın birçok bölgesinde örnek teşkil eden ve bölgenin gelişimine büyük katkıda bulunan modern kesimhane ve et işleme tesisi projeleri gerçekleştirmiştir. Kullanıcının beklentilerine en uygun niteliklerde geliştirilen büyükbaş ve küçükbaş mezbahalar ile; kırmızı etin doğru işlenmesi için modern, teknolojik, çevreye duyarlı ve verimli çözümler sunar. Bunun yanında Firmamız, %71’e varan enerji tasarrufu sağlayan soğutma teknolojisiyle işletmeye büyük verimlilik katar ve etteki fireyi minimuma indirir.

Etin kalitesini ve piyasa değerini en üste çıkarmak için en uygun teknolojik altyapıyı sunan Firmamız, et konusunda uzman mühendis kadrosu ve güçlü üretim tesisleriyle aşağıdaki hizmetleri sağlamaktadır:

Kırmızı Et Mezbaha ve İşleme Tesisleri
Kırmızı Et Mezbaha ve İşleme Tesisleri
Kırmızı Et Mezbaha ve İşleme Tesisleri
Kırmızı Et Mezbaha ve İşleme Tesisleri
Fevzi Çakmak, Akşemsettin Cd. No:19, 07210 Kepez/Antalya
info@tekniksogu.com
www.tekniksogu.com ©
X